Obecní ples

Obec Bezkov pořádá reprezentační ples od roku 1994. Impulsem bylo, že všechny politické organizace minulého režimu se rozpadly a na ty nepolitické už nikdo netlačil. Dopadlo to tak, že kromě posvícení se v obci žádná jiná akce nekonala.

Historie a současnost

Jak to všechno vlastně vzniklo? Po roce 1989 se téměř všechny politické organizace typu SSM rozpadly. A ty nepolitické, co přežily, daly se na čas do ústraní, protože už je nikdo do ničeho netlačil. S kulturou to došlo tak daleko, že se kromě tradičního posvícení v obci žádná jiná akce nekonala. Po vzoru sousedních obcí se v roce 1994 zastupitelstvo rozhodlo uspořádat Obecní ples. K tomu nějakou tombolu, dobrou kapelu, po okolí se rozvěsily plakáty a účast byla hojná. Dokonce se lidi ve dvě hodiny ráno skládali na muziku. Bylo vidět, že lidem něco chybělo. Od té doby se ples každým rokem opakuje. Na pořádání plesu se podílí obec a hasičský sbor v různém podílu spolupráce - jednou se více angažuje obec, podruhé spíše hasiči. Po letech experimentování např. s dechovou kapelou se ustálil výběr kapel na takových, které umí zahrát jak lidové písně, tak rockovou klasiku nebo aktuální popový hit.

Něco o tombole

Od skromných začátků se tombola postupně rozšiřuje a dnes obsahuje i hodnotnější ceny. Proto se přistoupilo ke změně systému losování. Dříve si lidé kupovali losy s čísly a následně se losovalo z klobouku. S narůstajícím množstvím cen musel toto zdlouhavé, avšak zábavné losování nahradit prodej zabalených losů, uvnitř kterých je buď číslo výhry, nebo je los prázdný. A jak taková tombola vypadá? Obsahuje všechno, co se dá vymyslet, věcné ceny, obálky, občas nějakou legrácku. Některé ceny jsou již tradiční. K těm patří třeba povolení pro odstranění posvíceňské máje a putovní socha slona, na kterém jsou všichni majitelé podepsáni. Zahradník Meisl pravidelně daruje okrasné dřeviny, Dům barev něco ze svého sortimentu, firma ASA popelnici. V obálkách se nachází nejhodnotnější ceny, např. vstupenky na koncert, poukaz na zájezd, poukaz na cement nebo vápno ze stavebnin, pytel obilí, dříve též kuřata z nedaleké drůbežárny. Z věcných lze jmenovat keramiku, zavařeniny, cukroví, košík jablek, krmivo pro psa. Občas se daruje dřevěná stolička, kniha, DVD, kladívko, sekera nebo jiné nářadí, dětská sada na písek, pytel cibule, nebo špalek na štípání dříví. Pochopitelně nechybí alkohol, především víno, které se obvykle hned vypije.

21. obecní ples 2018

 

18. obecní ples 2015

 

Hasičský ples 2014